Porady

O czym warto pamiętać podczas montażu telewizora na ścianie?

Wygoda w korzystaniu z telewizora powieszonego na ścianie, jest niezwykle istotna, zwłaszcza przy odbiorze obrazu ulubionego filmu, meczu piłki nożnej lub ukochanego serialu. Mamy okazję stworzyć w swoim mieszkaniu prawdziwe kino domowe. Do tego celu przydatne okażą się oczywiście uchwyty do mocowania telewizorów.

Zanim jednak wybierzesz się do sklepu lub zamówisz uchwyt przez Internet, sprawdź co dokładnie powinieneś wiedzieć na ich temat. Dzięki temu unikniesz zakupu gadżetu, który nie będzie spełniał swojej funkcji wedle Twoich oczekiwań.

Gabaryty telewizora

Zawieszenie telewizora na ścianie, raczej nie powinno stanowić większego problemu. Gdy jednak już się będziemy zastanawiali nad doborem odpowiedniego uchwytu do modelu urządzenia, jaki posiadamy w domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

- Rozmiar telewizora

Pod żadnym pozorem nie obejdzie się bez sprawdzenia dokładnego rozmiaru telewizora, a zwłaszcza wymierzenia przekątnej ekranu. Tylko w taki sposób uda nam się idealnie dopasować odpowiedni uchwyt na ścianę. Nie należy narażać na ryzyko urządzenia, zakupem zbyt małego uchwytu. Może sobie on nie poradzić z wymiarami telewizora, co w efekcie przyczyni się do jego upadku. Z zapobiegawczością w drugą stronę, także nie należy przesadzać. Zbyt długie ramiona uchwytu znajdującego się za telewizorem, będą wyglądały mało estetycznie.

- Waga telewizora

W chwili obecnej mamy do czynienia z urządzeniami, których waga jest niwelowana do minimum. Jednak nadal dysponujemy telewizorami niezwykle ciężkimi, których waga często przekracza nawet kilkadziesiąt kilogramów. Oprócz zweryfikowania nośności interesującego nas uchwytu, należy zwrócić uwagę również na samą ścianę. Montowanie ciężkiego urządzenia na mało stabilnej ścianie, raczej nie jest rozsądnym pomysłem. Jeśli jednak zależy nam bardzo, by telewizor wisiał w wybranym miejscu – upewnijmy się, czy uchwyt jaki zamierzamy kupić, na pewno posiada otwory na co najmniej 6 śrub. Wtedy telewizor będzie wisiał zdecydowanie solidniej, niż przy standardowo sugerowanych 4 śrubach.

Dopasowanie do wnętrza

Próba zamontowania bardzo dużego telewizora w niewielkim pomieszczeniu, może okazać się małą klęską. Dlatego zawsze warto na początku zastanowić się, czy w ogóle oglądanie telewizji na tak dużym ekranie, na przykład w swoim salonie, na pewno będzie miało sens. Jeżeli stwierdzimy, że tak – pozostaje już tylko odpowiednie dopasowanie wysokości urządzenia. Optymalnie telewizor powinien znajdować się na wysokości oczu, tak byśmy nie musieli nadwyrężać mięśni karku. Jeśli jednak dysponujemy naprawdę dużym pomieszczeniem, zdecydowanie wygodniej telewizja będzie oglądana z nieco większej odległości, a także na nieco podwyższonej lokalizacji.

Regulacja uchwytu do telewizora

Wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów uchwytów ściennych, z możliwą regulacją poziomą, pionową, jak i również poziomą i pionową. Możliwość regulacji kąta nachylenia w każdej płaszczyźnie jest niezwykle wygodne. Przede wszystkim możemy spokojnie odchylać ekran w tym kierunku tego miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. Jest to ergonomiczne rozwiązanie do otwartych mieszkań, w których na jednej powierzchni znajduje się zarówno pokój dzienny, jak i również jadalnia, a nawet kuchnia. Po pierwsze, zmiana nachylenia odbiornika w płaszczyźnie poziomej powoduje, że nie musimy się dostosowywać do urządzenia, ale urządzenie z powodzeniem dostosujemy do własnych potrzeb. W związku z tym, jeśli akurat nie możemy usiąść wygodnie przed kanapą, bo na przykład prasujemy ciuchy, lub jemy przy stole, zawsze możemy obrócić ekran w naszym kierunku. Doskonale sprawdza się także regulacja pionowa. Dzięki niej walka z obijanymi promieniami słonecznymi zawsze będzie wygrana przez nas.

Video Electronics Standards Association

Ostatnim elementem, na jaki należy zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu do telewizora jest VESA. Jest to skrót od Vide Electronics Standards Association. Dzięki tym standardom będziemy mogli z łatwością skorelować otwory znajdujące się na naszym odbiorniku z otworami na uchwycie. Próbując rozszyfrować zapis cyfrowy, zawsze pierwsze liczby wskazują na odległość mierzonymi między otworami znajdującymi się w osi pionowej, natomiast kolejna liczba charakteryzuje odległość pomiędzy otworami znajdującymi się naprzeciw siebie w osi poziomej.

Zawieszony telewizor zwiększy komfort oglądania ulubionych filmów i seriali. Wszyscy domownicy będą na pewno bardzo zadowoleni z tego, że zawsze mogą dostosować kąt nachylenia odbiornika do własnych potrzeb.